Fukoidan, składnik wodorostów morskich, chroni komórki nerwowe

Fukoidan, wielocukier pełny fukozy i reszt siarkowych, uzyskany z Ecklonia cava, jadalnego brunatnego wodorostu morskiego używanego w fitoterapii i popularnego na Dalekim Wschodzie, ochrania komórki nerwowe przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz hamuje enzym acetylocholinesterazę, który jest ważnym ogniwem w rozwoju choroby Alzheimera – ogłosili naukowcy z Seulu (Korea Płd.).

Zbadali oni zmiany zachodzące w komórkach nerwowych poddanych działaniu wolnych rodników w obecności fukoidanu. Związek ten okazał się mieć istotne właściwości antyoksydacyjne (czyli wykazano, że jego dodatek chronił neurony przed uszkodzeniem przez wolne rodniki). Fukoidan zmniejszał zawartość wolnych rodników tlenowych wewnątrz komórek i wydłużał życie neuronów w niekorzystnym środowisku w porównaniu z próbą kontrolną, którą stanowiła witamina C. Dodatkowo fukoidan przywracał funkcję uszkodzonych mitochondriów, ułatwiając odbudowę ich białek i wytwarzanie ATP (głównego związku gromadzącego energię w komórkach nerwowych).

Jakby nie dość tych pozytywnych działań, okazało się też, że fukoidan hamuje działanie enzymy acetylocholinesterazy, który rozkłada ważny neurotransmiter – acetylocholinę. Jest to o tyle ważna obserwacja, że niedobór tego enzymu jest poważnym zaburzeniem towarzyszącym chorobie Alzheimera i jednym ze sposobów leczenia jest podawanie syntetycznych inhibitorów acetylocholinesterazy.

Jak stwierdzają autorzy, praca ta sugeruje potencjał wodorostów w neuroprotekcji przed stresem oksydacyjnym, w regulacji czynności mitochondriów i na drodze hamowania enzymu unieczynniającego acetylocholinę.

Źródło

J Microbiol Biotechnol. 2017 Nov 9. Protective effect of fucoidan extract from Ecklonia cava on hydrogen peroxide-induced neurotoxicity. Park SK, Kang JY, Kim JM, Park SH, Kwon BS, Kim GH, Heo HJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s