Cynk, magnez, wapń i witamina D korzystne w zespole policystycznych jajników

[W listopadzie 2022 opisywana niżej praca została wycofana z publikacji przez wydawcę. Dwóch autorów nie zgodziło się z zarzucanymi błędami].

Suplementacja cynku, wapnia i witaminy D u kobiet z zespołem policystycznych jajników po 12 tygodniach przyniosła istotne korzyści metaboliczne. 

W badaniu udział wzięło 60 kobiet z rozpoznaniem zespołu policystycznych jajników. Przez 3 miesiące podawano im placebo albo suplementowano dwa razy dziennie magnez (100 mg) z cynkiem (4 mg), wapniem (400 mg) i witaminą D (200 IU). Oceniano parametry gospodarki węglowodanowej we krwi oraz markery ryzyka kardiometabolicznego.

Pod koniec badania w grupie otrzymującej suplementy mikroelementów z witaminą D stwierdzono istotną redukcję stężenia insuliny we krwi (ponad czterokrotnie większą w stosunku do placebo), poprawę insulinooporności, zmniejszenie stężenia triglicerydów (trzykrotna różnica w stosunku do placebo), cholesterolu we frakcji VLDL (spadek wobec wzrostu w grupie placebo), całkowitego cholesterol (j.w.) i stosunku całkwotego cholesterolu do frakcji HDL.

Zespół policystycznych jajników jest częstą przyczyną zaburzeń miesiączkowania i niepłodności, można wręcz powiedzieć, że kobietom nim dotkniętym spędza sen z powiek. Wedle najnowszych teorii u jego podłoża leżą zaburzenia metaboliczne związane z regulacją gospodarki węglowodanowej, a nie „czysta” choroba jajników per se. Każda interwencja żywieniowa, która przykłada się do zmniejszenia zaburzeń metabolicznych, ma potencjał w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z tym zespołem.

Źródło

Arch Iran Med. 2017 Oct;20(10):640-645. A Trial on The Effects of Magnesium-Zinc-Calcium-Vitamin D Co-Supplementation on Glycemic Control and Markers of Cardio-Metabolic Risk in Women with Polycystic Ovary Syndrome. Jamilian M, Maktabi M, Asemi Z.