Witamina D pomaga w niepłodności

Wysokie dawki witaminy D zwiększają szanse na urodzenie dziecka w parach, w których mężczyzna ma złe parametry nasienia – donosi zespół naukowców z Danii i USA.

O dziwo, dzieje się tak, mimo że parametry nasienia się nie poprawiają. Wskazuje to na możliwy zupełnie nieznany nauce mechanizm, który wpływałby na zapłodnienie komórki jajowej.

Badanie przeprowadzono metodą potrójnie ślepej próby. Wzięło w nim udział 330 mężczyzn ze zdiagnozowaną niepłodnością męską (jest to sytuacja, kiedy za brak potomstwa odpowiadają czynniki po stronie mężczyzny, a nie kobiety). Podzielono ich na dwie grupy, jedna otrzymała witaminę D w postaci dawki uderzeniowej 300 tys. j. cholekalcyferolu i potem 1400 j. z 500 mg wapnia codziennie przez 150 dni, w drugiej podawano identyczne z wyglądu placebo.

U mężczyzn otrzymujących aktywne leczenie stężenie witaminy D we krwi było, co spodziewane, istotnie wyższe niż w drugiej grupie. Nie stwierdzono, by witamina D wpływała natomiast na parametry nasienia, takie jak liczba plemników. Mimo to, w parach, w których mężczyzna otrzymywał suplementację witaminy D, nastąpiło trzykrotnie więcej zajść w ciążę (7,3 wobec 2,4%). Z kolei w grupie z oligozoospermią (zbyt mała ilość plemników) witamina D zwiększyła szanse na urodzenie zdrowego dziecka dwukrotnie, z 18 do 36 proc.!

Autorzy w podsumowaniu zwracają uwagę na konieczność weryfikacji tych obserwacji w kolejnych badaniach z uwagi na rozmiar potencjalnego znaczenia dla leczenia niepłodności.

 

Źródło

J Clin Endocrinol Metab. 2017 Nov 3. Effects of vitamin D supplementation on semen quality, reproductive hormones and live birth rate: a randomized clinical trial. Blomberg Jensen M, Lawaetz JG, Petersen JH, Juul A, Jørgensen N.