Jak wyciągi roślinne pomagają w odchudzaniu

Suplement diety złożony z kilku wyciągów o korzystnym działaniu metabolicznym poprawiał wyniki odchudzania –  zarówno te antropomorficzne, jak i biochemiczne.

Mowa o suplemencie zawierającym kapsaicynę (główny składnik odpowiadający za palenie wywoływane przez cayenne i inne rodzaje ostrej papryki), czosnek, kofeinę, keton malinowy oraz pomarańczę gorzką. Co ważne, eksperyment przeprowadzono nie na myszach, gdzie nieuniknionym standardem są najróżniejsze obserwacje niemające potem potwierdzenia u człowieka, a w badaniu z udziałem ludzi.

Zakwalifikowano 36 otyłych mężczyzn i kobiet, których przydzielono do grupy otrzymującej suplement lub placebo. Kapsułki podawano codziennie w ilości 4 na dobę, przez 8 tygodni. W obu grupach stosowano restrykcję kaloryczną 500 kcal poniżej 120% spoczynkowej przemiany materii oraz prowadzono trening fizyczny 3 razy w tygodniu. Przed i po interwencji oceniano skład ciała, obwód w pasie, a także stężenia adiponektyny i leptyny – dwóch hormonów kluczowych w patogenezie otyłości. Pierwszy z nich działa korzystnie metabolicznie, zwiększając wrażliwość tkanek na insulinę, działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo, drugi hamuje apetyt i pobudza termogenezę i jest zależny od ilości tkanki tłuszczowej.

W obu grupach stwierdzono istotną redukcję masy ciała i zawartości tłuszczu oraz wzrost beztłuszczowej masy ciała. Z tym że – co ciekawe – w przypadku mężczyzn wzrost beztłuszczowej masy ciała nastąpił tylko, jeśli otrzymywali oni suplement, a nie placebo. Obserwowano zmniejszenie obwodu w pasie, ale u kobiet z grupy suplementowanej redukcja ta była istotnie większa. W grupie otrzymującej suplement stwierdzono ponadto istotne zmniejszenie stężenia leptyny i wzrost adiponektyny.

Źródło

J Am Coll Nutr. 2017 Nov 7:1-10. The Combined Effects of Exercise, Diet, and a Multi-Ingredient Dietary Supplement on Body Composition and Adipokine Changes in Overweight Adults. Arent SM, Walker AJ, Pellegrino JK, Sanders DJ, McFadden BA, Ziegenfuss TN, Lopez HL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s