Kawa i herbata zmniejszają ryzyko zachorowania na glejaka

Regularne picie kawy i herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju glejaka – nawet jeśli weźmie się pod uwagę liczne inne czynniki, które mogłyby fałszować tę obserwację.

Naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 128 chorych na glejaka potwierdzonego w badaniu histopatologicznym oraz grupą kontrolną złożoną z 256 osób w podobnym wieku. Oceniono spożycie kawy i herbaty i podzielono te osoby na grupy o najniższym, średnim i najwyższym spożyciu.

W grupie o największym spożyciu kawy i herbaty ryzyko pojawienia się glejaka było o 64% niższe niż w grupie najniższego spożycia. Korelacja ta nie zmieniła się, gdy wzięto pod uwagę, czy ilości wypijanej kawy i herbaty nie towarzyszą przypadkiem diety o różnej kaloryczności. Sprawdzono również możliwy wpływ innych czynników: takich jak spożycie czerwonego mięsa, roślin strączkowych, orzechów, owoców czy soli kuchennej. Ani one, ani nawet wskaźnik masy ciała (BMI) nie wpłynęły na obserwowaną korelację.

Co ciekawe, picie dużych ilości kawy działało jeszcze silniej – spadek ryzyka rozwoju glejaka w jej przypadku wynosił aż 90 proc.!

Eur J Nutr. 2017 Nov 9. Tea and coffee consumption in relation to glioma: a case-control study. Malmir H, Shayanfar M, Mohammad-Shirazi M, Tabibi H, Sharifi G, Esmaillzadeh A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s