Dieta wpływa na stan zapalny i ilość toksyn we krwi

Dieta może indukować endotoksemię metaboliczną albo ją redukować. Innymi słowy, zła dieta wiąże się z wprowadzaniem do krwiobiegu toksyn, a dobra zmniejsza ich ilość. Endotoksyny zaś to najnowszy czynnik, którego udział postuluje się w rozwoju takich przewlekłych chorób jak zespół metaboliczny, choroby serca, choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), psychiczne i neurodegeneracyjne (głównie alzheimer i parkinson).

Z przeglądu prac naukowych dokonanych przez naukowca z College of Nutrition and Health w Wielkiej Brytanii wynika, że redukcję endotoksemii zapewniają przede wszystkim: zwiększone spożycie warzyw, uzupełnianie mikroelementów, spożycie żywności fementowanej, zmiany składu mikroflory jelitowej za pomocą prebiotyków i probiotyków oraz specyficzne suplementy żywieniowe, takie jak resweratrol, glutamina, laktoferryna i berberyna. Redukcja endotoksemii (endotoksemia to obecność toksyn we krwi) jest z kolei obiecującą metodą przeciwdziałania takim niekorzystnym zjawiskom zdrowotnym jak przewlekły stan zapalny, odgrywający, jak się coraz bardziej wydaje, istotną rolę w zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak otyłość i zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, nefropatia cukrzycowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna), rak jelita grubego, niepłodność, autyzm, depresja, schizofrenia, choroby neurodegeneracyjne i zespół przewlekłego zmęczenia.

Endotoksyny są to substancje pochodzenia bakteryjnego, które w warunkach prawidłowych nie przedostają się z jelit do krwi. Zaburzenie składu flory jelitowej, zwane dysbiozą (często związane z dietą typu zachodniego, ubogą w warzywa i owoce, a bogatą w mięso i smażone potrawy) wiąże się z nadmierną produkcją endotoksyn i przedostawaniem się ich zwiększonej ilości do krwi.

Źródło

Altern Ther Health Med. 2017 Jul;23(4):42-54. Nutritional Management of Metabolic Endotoxemia: A Clinical Review. Brown BI