Bakterie podążają za dietą

Dieta charakterystyczna dla świata zachodniego zmienia skład flory bakteryjnej w jelitach. Może to mieć znaczenie znacznie większe, niż się z pozoru zdaje. Wymiana bakterii w jelitach jest bowiem potencjalnie niekorzystnym dla naszego zdrowia zjawiskiem. 

Wyniki badania włoskich naukowców unaoczniają, jak zmiana diety wpływa na skład flory jelitowej. Zbadali oni grupę dzieci z Włoch oraz dwóch regionów Afryki: wiejskiego oraz stolicy Burkina Faso. Tradycyjna dieta nieuprzemysłowionych obszarów tego afrykańskiego państwa składa się ze zbóż i warzyw, w tym bogactwa roślin strączkowych. Flora jelitowa mieszkańców zawiera unikatowy zestaw mikroorganizmów fermentujących błonnik i inne wielocukry pochodzące z warzyw (PrevotellaTreponema, Succinivibrio). Jednak wprowadzenie do diety produktów mięsnych i produktów typowych dla tzw. diety zachodniej zmienia skład flory jelitowej – pojawiają się bakterie rozkładające białka zwierzęce, tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Dotyczy to o dziwo i dzieci z Afryki, i z Włoch, czyli dość odległych geograficznie regionów. Wraz z tą zmianą dochodzi do redukcji zawartości w kale krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (wytwarzanych przez bakterie jelitowe związków chroniących m.in. przed rakiem jelita grubego).

Komentarz

Autorzy wskazują też na bardziej globalne zagrożenia związane z zachodnim stylem życia – ryzyko eliminacji ze środowiska pożytecznych bakterii (tych „lubiących” żywność bogatą w warzywa). Możliwe, że są to ewolucyjnie najstarsze bakterie współżyjące z ludzkim organizmem. A im więcej ludzi przejdzie na dietę bogatą w mięso i smażone ziemniaki, tym mniejsza szansa na ich przetrwanie.  Jednych i drugich.

Źródło

Front Microbiol. 2017 Oct 13;8:1979. Diet, Environments, and Gut Microbiota. A Preliminary Investigation in Children Living in Rural and Urban Burkina Faso and Italy. De Filippo C, Di Paola M, Ramazzotti M, Albanese D, Pieraccini G, Banci E, Miglietta F, Cavalieri D, Lionetti P.