Przeszło 19 na 20 starszych osób odżywia się źle i ma niedobory witamin

Aż 96% starszych osób nie przyjmuje wystarczającej ilości składników odżywczych obecnych w nabiale – wynika z dużego badania epidemiologicznego przeprowadzonego w Irlandii. Jak się można domyślić, skutkiem jest niedobór witamin – przede wszystkim z grupy B. 

W badaniu uczestniczyło przeszło 4000 mieszkańców Irlandii w wieku >60 lat. Oceniano, jak wiele spożywają mleka, serów i jogurtów, a następnie korelowano te dane ze stężeniem we krwi witamin B12, kwasu foliowego, witaminy B2, witaminy B6 i witaminy D.

Średnio każdy z uczestników spożywał dziennie nieco więcej niż 1 porcję nabiału, mężczyźni nieco mniej niż kobiety. W zaawansowanym wieku spożycie było podobne jak u osób tuż po 60. Co zaskakujące, tylko u 3,5% ilość dostarczanych produktów nabiałowych okazała się zgodna z rekomendacjami żywieniowymi, przy czym 2/3 tych osób stanowiły kobiety, a tylko 1/3 mężczyźni.

U tych osób, które spożywały najmniej nabiału, stężenia witaminy B12, B2 i B6 były istotnie gorsze niż u osób z grupy największego spożycia. Co równie ciekawe, spożycie nabiału nie wpływało istotnie na stężenie witaminy D! Odsetek uczestników z niedoborem witaminy był identyczny w grupie największego i najmniejszego spożycia nabiału i wynosił 31,7% (podobnie kształtował się odsetek osób z tzw. niskim prawidłowym stężeniem tej witaminy, tj. 30-50 nmol/l – które notabene przez niektórych uważane jest za zbyt niskie).

Komentarz

Jak stwierdzają autorzy, wyniki wskazują na konieczność wprowadzenia strategii żywieniowych skierowanych do starszych osób, uwzględniających ich niedobory witamin B2, B6, B12. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stosunkowo częsty niedobór witaminy D, którego nie udaje się najwyraźniej wyrównać produktami mlecznymi…

 

Źródło

J Nutr Health Aging. 2017;21(9):954-961. Dairy Intakes in Older Irish Adults and Effects on Vitamin Micronutrient Status: Data from the TUDA Study. Laird E, Casey MC, Ward M, Hoey L, Hughes CF, McCarroll K, Cunningham C, Strain JJ, McNulty H, Molloy AM.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s