Chondroityna najlepiej po wyrównaniu flory jelitowej

Chondroityna może być wykorzystywana przez bakterie rozkładające siarczany, a tych są co najmniej dwie grupy, i mogą bytować w naszych jelitach. Te bakterie mogą przez to odpowiadać za niedostateczne działanie chondroityny. Warto więc zadbać o przywrócenie prawidłowej flory jelitowej przed decyzją o przyjmowaniu chondroityny.

Autorzy omawianej pracy zwracają uwagę, że działanie chondroityny na stawy koreluje z obecnością w jelitach bakterii Akkermansia muciniphila. Bakteria ta ma właściwości hamujące rozrost innych bakterii, mianowicie tych rozkładających siarczany (a do takich substancji należy chondroityna). Ich nadmiar może więc osłabiać działanie chondroityny podawanej doustnie.

Autorzy zwracają uwagę, że nieprawidłowości flory jelitowej mogą dotyczyć zwłaszcza osób w podeszłym wieku (a to oni często cierpią na chorobę zwyrodnieniową stawów i są naturalnymi kandydatami do leczenia chondroityną) oraz osób z obniżoną odpornością.

Komentarz

Na fali zainteresowania probiotykami w ostatnich latach stworzono termin „dysbioza”, który opisuje zaburzenia flory jelitowej mogące odpowiadać za objawy z najróżniejszych narządów. Wiadomo już, że między setkami czy nawet tysiącami rodzajów bakterii bytujących w naszym przewodzie pokarmowym trwa ciągła walka i że probiotyki mają zdolność poprawy tego stanu, tj. przywracania bardziej prawidłowej flory jelitowej. Autorzy omawianej pracy sugerują, że ma ona wpływ nawet na działanie leków i podają konkretny przykład. Może się okazać, że prawidłowa flora jelitowa jest kluczem do zdrowia w znacznie większej ilości chorób, niż nam się wydaje. Na pewno warto o nią dbać.

Źródło

Front Microbiol. 2017 Oct 9;8:1955. Akkermansia muciniphila May Determine Chondroitin Sulfate Ameliorating or Aggravating Osteoarthritis. Wang Q, Huang SQ, Li CQ, Xu Q, Zeng QP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s