Chorzy z alzheimerem mają niedobory witamin i mikroelementów

Osoby chore na alzheimera mają w mózgu niedobory kluczowych składników żywieniowych: kwasu dokozaheksaenowego (DHA) z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, choliny, witaminy B12, kwasu foliowego, witaminy C i E. Jak się wydaje, do pewnego stopnia odzwierciedla to niedobory tych składników we krwi: u chorych tych występuje niedobór DHA, kwasu eikozapentaenowego (EPA), fosfatydylocholiny i selenu.

Wnioski te są wynikiem metaanalizy 116 prac naukowych oceniających stan odżywienia w chorobie Alzheimera oraz stężenie witamin, minerałów i innych składników odżywczych w płynie mózgowo-rdzeniowym i mózgu.

Komentarz

Wraz z pojawiającymi się sygnałami o możliwym powiązaniu choroby Alzheimera z dietą prowadzi to do możliwości opracowania specjalnych wymagań żywieniowych dla takich osób. Nieuzasadniona póki co byłaby hipoteza, że podobne niedobory są przyczyną choroby – celem interwencji żywieniowej w celu poprawy funkcjonowania i objawów mogą być jednak jak najbardziej.

Źródło

Alzheimers Dement (N Y). 2017 Jun 24;3(3):416-431. Lower brain and blood nutrient status in Alzheimer’s disease: Results from meta-analyses. de Wilde MC, Vellas B, Girault E, Yavuz AC, Sijben JW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s