Wapń i witamina D w zabezpieczaniu przed powikłaniami ciąży

Suplementacja wapnia z witaminą D w okresie ciąży zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, czyli pojawienia się nadciśnienia i białkomoczu – wynika z metaanalizy kilkunastu badań klinicznych z udziałem w sumie przeszło 25 tys. ciężarnych kobiet.

Stan przedrzucawkowy jest zagrożeniem przebiegu ciąży, może być bowiem powikłany m.in. napadami padaczkowymi i zahamowaniem wzrostu lub nawet śmiercią płodu.

Bezpośrednie porównanie skuteczności wapnia i witaminy D z placebo w zapobieganiu stanowi przedrzucawkowemu u ciężarnych wskazuje, że suplementy te redukują ryzyko o około 50%! W przypadku wapnia metaanaliza ta potwierdza wyniki wcześniejszych prac naukowych, gdzie efekt był widoczny zwłaszcza, jeśli kobieta wyjściowo była zagrożona (np. miała stan przedrzucawkowy w poprzedniej ciąży). W przypadku witaminy D jest to stosunkowo świeża wiedza, i jak piszą autorzy, konieczne są dodatkowe badania kliniczne, które potwierdzą korzystne działanie witaminy D obserwowane w tej metaanalizie.

Źródło:

Nutrients. 2017 Oct 18;9(10). Calcium and Vitamin D Supplementation for Prevention of Preeclampsia: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Khaing W, Vallibhakara SA, Tantrakul V, Vallibhakara O, Rattanasiri S, McEvoy M, Attia J, Thakkinstian A.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s