Suplementacja Bifidobacterium longum zmniejsza częstość infekcji oddechowych u przedszkolaków

10 miesięcy suplementacji probiotyku Bifidobacterium longum u dzieci w wieku przedszkolnym przyniosło redukcję bólu gardła o 46% i trend w kierunku rzadszych gorączek i katarów w porównaniu do placebo.

W badaniu uczestniczyło 520 dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Dzienna dawka Bifidobacterium longum wynosiła 5×109 CFU. Inaczej niż oczekiwano, nie odnotowano redukcji biegunek, natomiast stwierdzono korzystne działanie tego probiotyku na infekcje górnych dróg oddechowych. Co więcej, u dzieci otrzymujących probiotyk stwierdzano większy stopień zasiedlenia jelit przez bakterie z rodzaju Faecalibacterium, które wiąże się z działaniem przeciwzapalnym i immunomodulacyjnym.

Komentarz

Flora jelitowa za pośrednictwem olbrzymiej sieci GALT (gastrointestinal-associated lymphoid tissue), czyli układu immunologicznego oplatającego przewód pokarmowy, wywiera istotny wpływ na cały organizm. I to jest kolejne z licznych badań, które jest w stanie nam to uświadomić.

Źródło

Benef Microbes. 2017 Oct 25:1-10. Bifidobacterium longum BB536 alleviated upper respiratory illnesses and modulated gut microbiota profiles in Malaysian pre-school children. Lau AS, Yanagisawa N, Hor YY, Lew LC, Ong JS, Chuah LO, Lee YY, Choi SB, Rashid F, Wahid N, Sugahara H, Xiao JZ, Liong MT.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s