Resweratrol wspomaga leczenie nadciśnienia w ciąży

Resweratrol dodany do nifedypiny, leku przeciwnadciśnieniowego, potęguje działanie tego leku u kobiet w ciąży. Ma to duże znaczenie, ponieważ nadciśnienie jest stosunkowo częstym powikłaniem ciąży, jest to zupełnie inna choroba niż „pospolite” nadciśnienie tętnicze i co więcej – w ciąży nie wolno stosować większości leków na nadciśnienie z uwagi na ich działanie uszkadzające płód. Dodanie naturalnego polifenolu do leczenia pozwala zmniejszyć dawkę leku, a to wiąże się niejako automatycznie z mniejszym ryzykiem skutków ubocznych.

Wnioski te płyną z badania, w którym 400 ciężarnym pacjentkom z nadciśnieniem tętniczym podawano doustnie w celu leczenia nadciśnienia nifedypinę oraz placebo LUB nifedypinę z resweratrolem. Okazało się, że w grupie leczonej niefedypiną z resweratrolem szybciej uzyskiwano poprawę ciśnienia tętniczego, znacznie później występował krytyczny wzrost ciśnienia i do uzyskania tych efektów wystarczały niższe dawki nifedypiny.

Nie wykazano przy tym, by dodanie resweratrolu w jakikolwiek sposób wpływało na częstość niekorzystnych incydentów w przebiegu ciąży – co oznacza, że nie obserwowano zjawisk, które można by uznać za jego skutki uboczne.

Źródło

Endocr Connect. 2017 Nov;6(8):595-600. Efficacy of resveratrol to supplement oral nifedipine treatment in pregnancy-induced preeclampsia. Ding J, Kang Y, Fan Y, Chen Q.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s