Suplementacja selenu może istotnie pomóc w raku piersi

Zespół naukowców z Polski i z Kanady przeprowadził badanie, które wyjaśniło, jak zasoby selenu w organizmie wpływają na przeżycie kobiet z rakiem piersi. Im mniejsze było stężenie tego mikroelementu, tym szansa na przeżycie kolejnych 5 lat była znacznie mniejsza.

Badanie prowadzono w latach 2008-2015. Próbki krwi pobrano od blisko 550 kobiet (mieszkanek okolic Szczecina) z rozpoznanym inwazyjnym rakiem piersi. Co istotne krew pobierano jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Analizowano stężenie selenu we krwi i wiązano je z ryzykiem śmierci.

Pięć lat przeżywało średnio ok. 68 proc. chorych z najmniejszymi stężeniami selenu (< 64,4 µg/l), natomiast przeszło 80% z tych ze stężeniem (> 81,0 µg/l). Analiza statystyczna wskazała, że ryzyko śmierci związane z niskim stężeniem selenu rośnie prawie dwuipółkrotnie! Efekt ten był nawet większy u kobiet, które w przeszłości paliły papierosy (ryzyko zwiększone aż sześciokrotnie).

Jak stwierdzają we wnioskach autorzy, wysokie stężenie selenu może być korzystne u kobiet z rakiem piersi i jego suplementacja może poprawiać rokowanie co do przeżycia.

Źródło

Breast Cancer Res Treat. 2017 Oct 17. Serum selenium levels predict survival after breast cancer. Lubinski J, Marciniak W, Muszynska M, Huzarski T, Gronwald J, Cybulski C1, Jakubowska A, Debniak T, Falco M, Kladny J, Kotsopoulos J, Sun P, Narod SA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s