Siła selenu w zwalczaniu raka

Cały najnowszy numer „Advances in Cancer Research” (Postępy w Badaniach nad Rakiem) został poświęcony roli selenu i selenoprotein (białka zawierające w swej strukturze selen) w ochronie przed nowotworami i mechanizmom ich potencjalnych działań terapeutycznych. Numer można obejrzeć pod linkiem źródłowym, natomiast my krótko podsumujemy, co omawiają poszczególne artykuły:

  1. Selenoproteiny mają działanie antyoksydacyjne i uczestniczą w najważniejszych szlakach metabolicznych oraz procesach zarówno promujących, jak i hamujących wzrost nowotworu.
  2. Do tych procesów należą zjawiska przylegania komórek, degradacji macierzy międzykomórkowej (w uproszczeniu polega to na rozpuszczaniu przez nowotwór rusztowania łącznotkankowego, w której są zatopione wszystkie komórki, przez co ułatwiona jest inwazja i tworzenie przerzutów) czy wytwarzanie naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór.
  3. Selen może hamować rozwój nowotworów na poziomie bardzo wczesnym, tzn. tzw. rakowych komórek macierzystych.
  4. Działanie selenu wiąże się ze zjawiskiem metylacji DNA, które odpowiada za włączanie i wyłączanie działania poszczególnych genów, co jest kluczowych etapem w rozwoju nowotworów.
  5. Wszystkie te działania selenu mogą odpowiadać za korzystne efekty obserwowane w raku piersi, wreszcie – mogą mieć znaczenie w rozwoju nowych metod leczenia nowotworów.

 

Źródło

Advances in Cancer Research. Volume 136, Pages 1-302 (2017). Selenium and Selenoproteins in Cancer. Edited by Kenneth D. Tew and Francesco Galli. ISBN: 978-0-12-812016-3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s