Im mniej witaminy D, tym bardziej złośliwy rak piersi

Rak piersi po menopauzie jest bardziej złośliwy u tych kobiet, które mają niedobór witaminy D, i wiąże się przez to z gorszym rokowaniem – wynika z badania przeprowadzonego w Sao Paulo State University (Brazylia).

W badaniu brały udział 192 kobiety w wieku 45-75 lat, bez chorób wpływających na stężenie witaminy D ani nieprzyjmujące leków o podobnym działaniu. W ciągu 20 dni od rozpoznania raka piersi sprawdzano stężenie witaminy D we krwi i korelowano je z cechami złośliwości raka piersi: typem histopatologicznym, stopniem zaawansowania nowotworu, zajęcie węzłów chłonnych, obecność w guzie receptorów estrogenowych i progesteronowych, receptorów HER2 (dla naskórkowego czynnika wzrostu) i aktywność proliferacyjna mierzona wskaźnikiem Ki-67.

Kobiety ze stężeniem witaminy D <30 ng/ml miały znacznie większy odsetek guzów zaawansowanych i przerzutów, zajętych węzłów chłonnych, większy wskaźnik proliferacji (Ki-67 świadczy o nasileniu podziałów komórkowych) oraz mniejszy odsetek guzów z receptorami dla estrogenów lub progesteronu (guzy bez tych receptorów są znacznie mniej wrażliwe na opcję hormonoterapii). Z kolei tzw. potrójnie negatywne raki piersi wykryto wyłącznie u kobiet z niskim stężeniem witaminy D (nie mają one żadnego z receptorów, są wrażliwe na chemioterapię, ale mają tendencję do nawrotów).

Komentarz

Jak widać, niedostatek witaminy D koreluje z nowotworami piersi o gorszym rokowaniu. Nie jest znany dokładny związek przyczynowo-skutkowy, ale bardzo intensywnie badane jest działanie witaminy D zabezpieczające przed rozwojem nowotworów i wiadomo już bardzo dużo o mechanizmach takiego działania. Podobne prace naukowe uzmysławiają dobitnie, że aktualny trend związany z odkrywaniem witamin przez naukę niejako na nowo nie idzie na marne, mogą one ocalić wiele ludzkich żyć.

Źródło

J Steroid Biochem Mol Biol. 2017 Oct 11. pii: S0960-0760(17)30278-9. Vitamin D deficiency is associated with poor breast cancer prognostic features in postmenopausal women. de Sousa Almeida-Filho B, De Luca Vespoli H, Pessoa EC, Machado M, Nahas-Neto J, Nahas EAP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s