Witamina D skuteczna w toczniu rumieniowatym układowym

Suplementacja witaminy D u osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy poprawia ich stan w zakresie objawów (w tym uczucia zmęczenia), powikłań, zmniejsza poziom markerów zapalenia i poprawia czynność śródbłonka.

Naukowcy z Universidade Federal do Piauí w Brazylii przeprowadzili przegląd dostępnych wysokiej jakości badań naukowych z użyciem witaminy D u chorych na toczeń (randomizowane próby kontrolne). We wszystkich analizowanych pracach suplementacja witaminy D zwiększała jej stężenie we krwi, w jednej tylko nie miało to przełożenia na objawy i parametry tocznia. W pozostałych suplementacja witaminy D okazała się korzystna z punktu widzenia objawów lub markerów zapalnych.

Obserwowano m.in.:

  • poprawę wskaźnika aktywności choroby – SLEDAI (Systemic Lupus Erythematosus Disease Activity Index);
  • poprawę czynności śródbłonka, co może świadczyć o ochronie naczyń przez witaminę D;
  • poprawę w zakresie przewlekłego zmęczenia i zmęczenia wysiłkowego u osób młodych.

W tym jedynym badaniu, w którym nie obserwowano korzystnych działań witaminy D, stosowano dawki 800 j. dziennie i sami autorzy stwierdzili, że najprawdopodobniej dawka ta była zbyt mała do uzyskania efektów.

Autorzy przeglądu zwracają uwagę na to, że u kilku procent chorych mogą występować przeciwciała przeciwko witaminie D, które powodują jej niedostępność dla komórek i w związku z tym brak działania biologicznego. Takie przeciwciała częściej występują u osób z przeciwciałami przeciwko dwuniciowemu DNA (anty-ds-DNA). Zjawisko to wymaga dalszego zbadania (być może można je „przełamać”, stosując większe dawki witaminy D – przyp. integmed).

Toczeń rumieniowaty układowy to ciężka, przewlekła choroba zapalna, której istotą jest autoagresja – układ odpornościowy rozpoznaje własne tkanki jako obce i atakuje je, prowadząc do zniszczeń najróżniejszych narządów. Szczególnie groźne jest zwłaszcza uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerek.

Źródło

Rev Bras Reumatol Engl Ed. 2017 Sep – Oct;57(5):466-471. Effect of vitamin D supplementation on patients with systemic lupus erythematosus: a systematic review.
Sousa JR, Rosa ÉPC, Nunes IFOC, Carvalho CMRG.