Witamina C i D mają związek z chorobą dziąseł w RZS

U osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) częściej niż u reszty społeczeństwa występują choroby dziąseł. Nie jest jasne, czy te dwie choroby mają wspólny mechanizm – są jednak obserwacje, że mechaniczne usunięcie kamienia (skaling) może wpływać korzystnie na objawy reumatoidalnego zapalenia stawów [1]!

W dopiero co opublikowanej pracy naukowej [2] badacze z Uniwersytetu Medycznego na Tajwanie postanowili ocenić, jakie są czynniki ryzyka rozwoju zapalenia dziąseł u osób z RZS.  W tym celu analizowali dane dietetyczne uzyskane od 754 chorych na RZS oraz przeszło 30 tys. uczestników amerykańskiego badania NHANES III. Aż 23 proc. chorych na RZS miało chorobę dziąseł!

Z dalszej analizy statystycznej wynikło, że zapalenie dziąseł częściej występuje u mężczyzn oraz u osób z niedoborami witaminy C i witaminy D. 

Komentarz

Historia kołem się toczy. Najsłynniejsza historia z witaminą C w roli głównej to przecież jej działanie antyszkorbutowe u badaczy Arktyki. To, że jest istotna dla zdrowia dziąseł, wiemy, o dziwo, od setki lat.

Ciekawe jest natomiast powiązanie tych dwóch witamin z chorobą dziąseł w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz faktu, że te dwie choroby też mogą być powiązane. Pozwala to mieć nadzieję, że suplementacja może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia i zmniejszyć objawy ciężkiej choroby, jaką jest reumatoidalne zapaleni stawów. Czekamy niecierpliwie na dalsze badania.

Źródła

1. Araujo VM, Melo IM, Lima V. Relationship between Periodontitis and Rheumatoid Arthritis: Review of the Literature. Mediators Inflamm. 2015;2015: 259074.

PLoS One. 2017 Oct 12;12(10):e0186346. Factors associated with the risk of gingival disease in patients with rheumatoid arthritis. Huang LG, Chen G, Chen DY, Chen HH.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s