Kora sosny zwalcza ostry ból stawów

W czasopiśmie naukowym poświęconym medycynie sportowej pojawiło się wstępne podsumowanie danych z badań klinicznych poświęconych działaniu suplementów diety w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Całe podsumowanie znajduje się pod linkiem źródłowym, my zaś zwróćmy uwagę na korę sosny – jest to stosunkowo mało znany suplement bogaty w proantocyjanidyny (występujące też w pestkach czerwonych winogron), o wielu potencjalnych zastosowaniach zdrowotnych; wśród nich jest działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w chorobach stawów. Jedna z firm nawet opatentowała ten wyciąg!

W omawianym podsumowaniu badań naukowych wyciąg z kory sosny zaliczono do suplementów o silnym działaniu przeciwbólowym uzyskiwanym w krótkiej perspektywie czasowej (obok m.in. kurkuminy, kadzidłowca, karnityny, hydrolizatu kolagenu i skórki męczennicy jadalnej). Jak się zatem wydaje, tłumacząc język prac naukowych na zwykły i zrozumiały, jego przydatność (i innych wymienionych suplementów) to wykorzystanie w bólu ostrym, czy też zaostrzeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dodatkową ciekawą informacją jest obserwacja, że chrondroityna powoduje odbudowę chrząstki stawowej, niezaliczoną co prawda do działań istotnych klinicznie, ale brakuje informacji o długości jej przyjmowania (dłuższy czas może bowiem zwiększyć obserwowany efekt). Pozostaje śledzić link, licząc, że wkrótce pojawi się pod nim więcej informacji.

 

Źródło

Br J Sports Med. 2017 Oct 10. Dietary supplements for treating osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. Liu X, Machado GC, Eyles JP, Ravi V, Hunter DJ.