Suplementy skuteczne i nieskuteczne w leczeniu depresji

Pewne suplementy mają udowodnioną skuteczność w leczeniu depresji, inne przynoszą sprzeczne rezultaty lub nie wykazują skuteczności – podsumowali stan badań naukowych niemieccy naukowcy z czterech klinik psychiatrycznych.

W metaanalizie danych z prac naukowych badacze sprawdzili skuteczność zwalczania objawów depresji endogennej (zwanej depresją „dużą”, chorobą afektywną jednobiegunową lub po prostu „depresją”) za pomocą klasycznych leków przeciwdepresyjnych, ale z dodatkiem różnych nutraceutyków. Wśród suplementów dodawanych do terapii depresji znalazły się inozytol, witamina D, kwas foliowy, witamina B12, S-adenozylo-L-metionina, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz cynk. Stosowane mogły być dwojako: od początku terapii, jako „akceleracja”, lub dodawane dopiero po jakimś czasie („wzmocnienie” terapii).

Z metaanaliz wynikło, że skuteczne w depresji są kwasy omega-3 oraz cynk, jedno badanie wskazało natomiast na skuteczność witaminy D. Nie udało się natomiast wykazać korzystnego działania kwasu foliowego jako dodatku do terapii depresji. Dane na temat roli witaminy B12 i S-adenozylo-L-metioniny nie pozwalają natomiast jeszcze na wiążące wnioski.

Komentarz

Jest to kolejne badanie pokazujące, że popularny podział na medycynę konwencjonalną i alternatywną jest sztuczny i że leczenie tylko jednym preparatem może być suboptymalne. Związki naturalne mogą być jak najbardziej przydatne w terapii i wzmacniać jej potencjał lub przyspieszać osiągnięcie celów terapeutycznych.

Źródło:

Eur Neuropsychopharmacol. 2017 Oct 5. Efficacy of adding nutritional supplements in unipolar depression: A systematic review and meta-analysis. Schefft C, Kilarski LL, Bschor T, Köhler S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s