Synbiotyk jest lepszy niż prebiotyk

Synbiotyk podawany dzieciom z objawami zespołu jelita nadwrażliwego miał w badaniu klinicznym znacznie większą skuteczność niż sam prebiotyk. (Prebiotyk to składnik diety, który ułatwia rozwój pożytecznych bakterii w jelitach – np. fruktooligosacharydy. Synbiotyk to połączenie takiego składnika z bakteriami w jednej kapsułce).

Badanie polegało na podawaniu dzieciom w wieku 4-16 lat różnych preparatów o udowodnionym korzystnym działaniu w zespole jelita nadwrażliwego. Były to prebiotyk, probiotyk (bakterie z rodzaju Bifidobacterium) oraz synbiotyk (czyli połączenie poprzednich obu w jednej kapsułce).

Probiotyki (bakterie) znacznie poprawiły takie objawy jak odczucie pełności, gazy, wzdęcia po posiłkach i zaparcia. Synbiotyk działał istotniej statystycznie i dodatkowo zmniejszał ilość śluzowych stolców. W grupie przyjmującej synbiotyki więcej (ponad trzykrotnie) było też pacjentów w pełni wyleczonych (tj. bez objawów choroby, bo o trwałe wyleczenie z niej dość trudno) niż w grupie leczonej prebiotykiem.

Autorzy omawianego badania sugerują na podstawie uzyskanych wyników, by u dzieci z objawami zespołu jelita nadwrażliwego stosować właśnie synbiotyki – dwa razy dziennie.

Źródło

Turk J Gastroenterol. 2016 Sep;27(5):439-443. Efficacy of synbiotic, probiotic, and prebiotic treatments for irritable bowel syndrome in children: A randomized controlled trial. Baştürk A1, Artan R, Yılmaz A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s