Błonnik chroni nas przed rakiem nerki (o ile tylko go będziemy jeść)

Błonnik i skrobia zabezpieczają przed rakiem nerki – wynika z amerykańsko-chińskiego badania klinicznego. Nadciśnienie, otyłość i dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają natomiast ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Badacze obserwowali od 2002 r. pacjentów z rakiem jasnokomórkowym nerki (w sumie przez wszystkie lata zebrano ich 854) oraz grupę kontrolną złożoną z 1255 zdrowych ochotników. Porównywano indeks glikemiczny ich diety, zawartość w niej węglowodanów oraz błonnika.

Osoby spożywające najwięcej produktów o wysokim indeksie glikemicznym miały o 30 proc. zwiększone ryzyko raka nerki w porównaniu z osobami, które spożywały najmniej takich produktów. Jeśli dodatkowo były otyłe, ryzyko zwiększało się dwukrotnie, a jeśli miały nadciśnienie – 2,7-krotnie.

Duża zawartość błonnika i skrobi w diecie okazała się mieć rolę ochronną – pierwszy składnik zmniejszał ryzyko raka nerki o 30 proc., drugi o 35%.

Komentarz

Wyniki tej pracy dają dodatkowe argumenty, że osoby otyłe lub z nadciśnieniem tętniczym odnoszą z diety znacznie większe korzyści niż sama możliwość schudnięcia czy zmniejszenia ciśnienia. Powinny spożywać duże ilości błonnika (a w teorii także i skrobi). Z tym drugim składnikiem trzeba jednak uważać – w odróżnieniu od błonnika skrobia podlega trawieniu i jest źródłem węglowodanów, które nie są ani zdrowe, ani korzystne w otyłości, ani w nadciśnieniu. Znacznie lepiej przejąć się dostarczeniem odpowiedniej ilości błonnika w diecie (ideałem jest jego dzienne spożycie w ilości 40 g).  Najlepiej jeść codziennie 5 porcji zielonych warzyw i owoców. Tym, którzy wzruszają w tym momencie ramionami (że to niemożliwe przy dzisiejszym zabieganiu), uświadamiam, że błonnik jest dostępny w postaci suplementów, a na to już każdemu zabieganemu starczy czasu – i powinno starczyć codziennie niezależnie od wieku!

 

Źródło

Carcinogenesis. 2017 Aug 17. Glycemic Index, Glycemic Load, and Carbohydrate Intake in Association with Risk of Renal Cell Carcinoma. Zhu J, Tu H, Matin SF, Tannir NM, Wood CG, Wu X.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s