Zieloną herbatę pijmy ciepłą, ale nie bardzo gorącą!

Zielona herbata pita często i przez długi czas istotnie zmniejsza ryzyko raka żołądka. Nie może jednak być bardzo gorąca – bo działa wtedy dokładnie odwrotnie.

Związek między zieloną herbatą a ochroną przed rakiem żołądka jest w zasadzie truizmem. Nie jest jednak dokładnie poznana „dawka” zielonej herbaty chroniąca przed tym nowotworem. Wiadomo, że działa, jeśli jest spożywana często i przez długi czas. Precyzyjniejszej oceny podjęli się naukowcy z III Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing (jedno z największych miast świata, położone w środkowych Chinach).

Autorzy omawianej pracy naukowej przeprowadzili metaanalizę 12 badań (5 kohortowych i 8 kliniczno-kontrolnych), w których sprawdzano wpływ zielonej herbaty na ryzyko rozwoju raka żołądka. Po zebraniu wszystkich danych z analizy statystycznej wynika, że zielona herbata zmniejsza to ryzyko o przeszło 20 proc., jeśli jest pita 6 razy dziennie i o blisko 40 proc., jeśli pić ją przez 25 lat. Inaczej jednak działa picie bardzo gorącej zielonej herbaty – ryzyko rośnie wtedy 7,6 razy!

Komentarz

Popularna opinia, by zioła zalewać „białym wrzątkiem” (woda o temperaturze ok. 95, a nie 100 st.) może mieć poważne uzasadnienie naukowe (w praktyce zaparzania najlepiej po zagotowaniu odczekać kilka minut, aż woda nieco ostygnie). Druga uwaga, to że z parzenia zielonej herbaty warto jak najbardziej zrobić element stylu życia. Trzecia odnosi się do popularnego w niektórych kręgach picia herbaty wrzącej, parzącej usta. Jak widać, bardziej to szkodzi, niż pomaga. Gorąca herbata jak najbardziej, ale wrząca – to ogromnie kosztowna (pod względem zdrowotnym) przesada.

 

Źródło

Public Health Nutr. 2017 Oct 5:1-10. Association between green tea intake and risk of gastric cancer: a systematic review and dose-response meta-analysis of observational studies. Huang Y, Chen H, Zhou L, Li G, Yi D, Zhang Y, Wu Y, Liu X, Wu X, Song Q, Liu L, Yi D.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s