Nieustępujący świąd może świadczyć o niedoborze cynku

U osób z żylakami nóg może pojawić się niedobór cynku i może on skutkować suchością skóry, na tyle poważną, by wywołać przewlekłe uczucie swędzenia – oceniają japońscy naukowcy. 

Autorzy tego badania pomierzyli zawartość wody w warstwie rogowej naskórka, tempo przeznaskórkowej utraty wody oraz skorelowali to ze stężeniem cynku u 11 chorych z żylakami, którzy skarżyli się na nieustępujący świąd i u 13 chorych bez świądu. Grupę kontrolną stanowiło zaś 9 osób bez żylaków.

U osób z przewlekłym świądem znacznie mniejsza niż u pozostałych była ilość wody zawarta w warstwie rogowej naskórka, utrata wody przez skórę i dodatkowo istotnie zmniejszony poziom cynku we krwi. Stwierdzono nawet korelację między cynkiem a utratą wody (im mniej cynku, tym ona większa).

Jak zauważają autorzy, w ostatnich latach pojawia się coraz więcej prac badawczych wskazujących na znaczenie cynku w rozwoju świądu. Na świąd skarży się wiele osób z żylakami, jednak do dziś nie jest znana jego przyczyna. Możliwe, że skuteczną ulgę przyniesie właśnie suplementacja cynku.

Źródło

J Pharm Health Care Sci. 2017 Sep 21;3:24. Association between itching and the serum zinc levels in patients with varicose veins. Takai Y, Hiramoto K, Nishimura Y, Uchida R, Nishida K, Ooi K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s