Nieustępujący świąd może świadczyć o niedoborze cynku

U osób z żylakami nóg może pojawić się niedobór cynku i może on skutkować suchością skóry, na tyle poważną, by wywołać przewlekłe uczucie swędzenia – oceniają japońscy naukowcy. 

Autorzy tego badania pomierzyli zawartość wody w warstwie rogowej naskórka, tempo przeznaskórkowej utraty wody oraz skorelowali to ze stężeniem cynku u 11 chorych z żylakami, którzy skarżyli się na nieustępujący świąd i u 13 chorych bez świądu. Grupę kontrolną stanowiło zaś 9 osób bez żylaków.

U osób z przewlekłym świądem znacznie mniejsza niż u pozostałych była ilość wody zawarta w warstwie rogowej naskórka, utrata wody przez skórę i dodatkowo istotnie zmniejszony poziom cynku we krwi. Stwierdzono nawet korelację między cynkiem a utratą wody (im mniej cynku, tym ona większa).

Jak zauważają autorzy, w ostatnich latach pojawia się coraz więcej prac badawczych wskazujących na znaczenie cynku w rozwoju świądu. Na świąd skarży się wiele osób z żylakami, jednak do dziś nie jest znana jego przyczyna. Możliwe, że skuteczną ulgę przyniesie właśnie suplementacja cynku.

Źródło

J Pharm Health Care Sci. 2017 Sep 21;3:24. Association between itching and the serum zinc levels in patients with varicose veins. Takai Y, Hiramoto K, Nishimura Y, Uchida R, Nishida K, Ooi K.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s