Chlorella ku poprawie wyników w sporcie

 Chlorella podawana przez 4 tygodnie w postaci suplementu zdrowym mężczyznom zwiększyła ich pułap tlenowy, czyli zdolność pochłaniania tlenu przez organizm w czasie wysiłku. Wskaźnik (nazywany też VO2max) ten jest jednym z najważniejszych markerów pozwalających ocenić wydolność wysiłkową (stopień intensywności wysiłku podaje się wręcz jako %VO2max). Chlorella zwiększyła pułap tlenowy co prawda nieznacznie (z 42,1 do 44,9 ml/kg/min), ale dla poważnych sportowców nawet nieznaczny wzrost tego wskaźnika może oznaczać medal lub jego brak – a już zwłaszcza na poziomie olimpijskim, gdzie o rekordzie decydują czasem nawet nie sekundy, ale ich ułamki.

Badanie przeprowadzono na Wydziale Nauk o Sporcie i Zdrowiu Uniwersytetu Tsukuba oraz Uniwersytetu Ryutsu Kenzai (Japonia). Bardzo ciekawe okazały się już wstępne obserwacje, jeszcze sprzed suplementacji – okazało się, że uczestnicy mieli niedobory potasu, wapnia, magnezu, cynku, manganu, witaminy A, B1, B2, B6 oraz witaminy C. Stwierdzono natomiast nadmiar sodu, białka i tłuszczów. Ponadto, im większa była wydolność wysiłkowa danego badanego, tym mniej miał we krwi krążącej ryboflawiny, czyli witaminy B2. Zdaniem autorów świadczy to o tym, że osoby ze zwiększoną wydolnością wysiłkową potrzebują jej więcej (bo prawdopodobnie więcej jej zużywają).

Witamina B2 jest niezbędna do syntezy dwóch koenzymów (mononukleotydu flawonowego oraz dinukleotydu adeninowo-flawonowego), szczególnie istotnych w metabolizmie glukozy, kwasów tłuszczowych, glicerolu i aminokwasów. Z innych badań wiadomo, że niedobory witamin B1, B2, B6 i C są związane z gorszą wydolnością fizyczną.

Jak widać, nie tylko suplementacja chlorelli jest istotna dla osiągów sportowych, sport bowiem (zwłaszcza regularnie uprawiany, nawet w postaci siłowni) zwiększa zapotrzebowanie na niektóre witaminy.

Źródło

J Clin Biochem Nutr. 2017 Sep;61(2):135-139. Effect of Chlorella-derived multicomponent supplementation on maximal oxygen uptake and serum vitamin B2 concentration in young men. Zempo-Miyaki A, Maeda S, Otsuki T.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s