Uwaga na suplementy diety w aptekach i marketach

Suplementy diety dostępne w niemieckich aptekach i supermarketach mogą być poważnie zanieczyszczone toksycznymi akaloidami pirolizydynowymi – ogłosili niemieccy naukowcy z Politechniki w Braunschweig (Dolna Saksonia). Pokazuje to, jak nieskuteczne potrafią być regulacje dotyczące bezpieczeństwa żywności.

Autorzy omawianej pracy zebrali do analizy 98 próbek preparatów ziołowych z popularnych w Niemczech supermarketów i aptek, a następnie analizowali je z użyciem zaawansowanej technologicznie metody: wysokosprawnej chromatografii cieczowej z tandemową spektrometrią masową. Poszukiwano alkaloidów pirolizydynowych, które mogą uszkadzać wątrobę i działać rakotwórczo.

Wyniki wykazały obecność wspomnianych toksyn w 63% próbek (!). Najwyższe stężenie miał preparat z dziurawcem zakupiony w jednej z aptek. Obserwowane stężenia toksyn przekraczały poziomy dozwolone przez inspektoraty niemieckie czy Europejską Agencję ds. Leków. Zanieczyszczenie dotyczyło zwłaszcza preparatów zawierających dziurawiec, karczocha, goryczkę, werbenę, bez czarny, pierwiosnek lekarski i pokrzywę.

Komentarz

Jak widać, producenci na przykładowym rynku europejskim raczej nie przejmują się czystością wypuszczanych na rynek preparatów, i to w kraju znanym z dokładności i przestrzegania przepisów. Przed decyzją o suplementacji warto sprawdzić, czy producent stosuje jakiekolwiek testy na obecność toksyn.

Źródło:

Phytother Res. 2017 Sep 28. Incidence of Pyrrolizidine Alkaloids in Herbal Medicines from German Retail Markets: Risk Assessments and Implications to Consumers. Letsyo E, Jerz G, Winterhalter P, Lindigkeit R, Beuerle T.