Polska znajduje się w czołówce krajów o najgorszym trybie życia – wynika z rankingu brytyjskiej firmy Clinic Compare.

Ten niechlubny dla nas ranking uwzględnia dane z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Księgi Danych o Świecie CIA (CIA World Factbook) oraz Światowego Stowarzyszenia na rzecz Płuc (World Lung Association). Do rankingu włączono wyłącznie dane o trzech największych problemach stylu życia, czyli o:

  1. rocznej konsumpcji alkoholu na głowę
  2. rocznego zużycia papierosów na głowę
  3. częstości otyłości w populacji danego kraju

Oczywiście uznanie tego rankingu za naukowy jest przesadą, ale można się zgodzić, że te trzy punkty całkiem nieźle odzwierciedlają, jak poważnie obywatele podchodzą do własnego zdrowia. W skrócie rzecz ujmując – ranking ocenia, gdzie żyje najwięcej grubasów, palaczy i pijaków.

Najbardziej niezdrowym krajem na świecie okazały się Czechy. Drugie miejsce zajęła Rosja. Pięć następnych zajmują kraje Europy Środkowej (Słowenia, Białoruś, Słowacja, Węgry, Chorwacja) i na ósmym miejscu znaleźliśmy się my, czyli Polska. Stany Zjednoczone, uważane wszak za ojczyznę otyłości, zajęły dopiero 10. miejsce, ex-aequo z Litwą (która notabene przoduje w ilości wypijanego alkoholu – ponad 18 litrów na głowę w ciągu roku). Najwięcej zresztą otyłych osób odnotowuje się, o dziwo, w krajach Oceanii (ponad 40% mieszkańców ma tam BMI >30!).

Najzdrowsze okazały się najuboższe kraje świata. Numer 1 zajął Afganistan, na kolejnych miejscach uplasowały się kraje Afryki Subsaharyjskiej oraz Indie i Pakistan.

Jak widać, bogactwo tuczy. Ale i szkodzi.

 

Pełny ranking:

https://blog.cliniccompare.co.uk/most-unhealthy-countries

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s