Niskie stężenie cynku i selenu powiązane z rakiem przełyku i żołądka

U osób z rakiem przełyku oraz chorych na raka żołądka stężenia krążącego we krwi cynku i selenu są znacznie mniejsze niż u osób zdrowych – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w Iranie. Potwierdza to wcześniejsze hipotezy, że pierwiastki te mogą pełnić rolę w ochronie przed rozwojem nowotworów.

Uczestnikami badania było 60 osób z rakiem przełyku lub żołądka oraz 120 osób zdrowych. Aby uniknąć zafałszowania wyników, do badania nie włączano osób, które stosują suplementację cynku lub selenu (wtedy za różnice stężenia tych pierwiastków mogłaby odpowiadać suplementacja, a nie czynniki natury ogólnej, jak dieta).

W grupie z nowotworami stężenie selenu okazało się – w zależności od wieku – zmniejszone o ok. 10-30%, natomiast cynku było znacznie mniej – nawet o prawie połowę – w porównaniu ze zdrowymi osobami. Nie było natomiast istotnej różnicy między chorymi na raka przełyku i chorymi na raka żołądka.

Zdaniem autorów potwierdza to wcześniejsze obserwacje, że odpowiednia ilość cynku i selenu ma znaczenie ochronne w aspekcie rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego.

 

Źródło

Indian J Med Paediatr Oncol. 2017 Apr-Jun;38(2):169-172. The Relationship between Serum Selenium and Zinc with Gastroesophageal Cancers in the Southeast of Iran.
Hashemi SM, Mashhadi M, Moghaddam AA, Yousefi J, Mofrad AD, Sadeghi M, Allahyari A.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s