Za niski cholesterol HDL? Odpowiedzią jest cayenne

Kapsaicyna, składnik czerwonej papryki odpowiadający za uczucie palenia na języku, korzystnie wpływa na parametry lipidowe osocza, które kształtują ryzyko zawału serca i udaru. 

Przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 42 ochotników z niskim stężeniem HDL (frakcja cholesterolu uznawana za „dobrą”; zbyt niskie jej stężenie zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe w tym sensie, że mimo nawet dobrego LDL osoba taka może być zagrożona udarem lub zawałem serca). Przez 3 miesiące 2 raz dziennie otrzymywali suplementację kapsaicyny ze skórek ostrej papryki lub (w grupie kontrolnej) identyczne kapsułki, ale zawierające placebo. Ani uczestnicy, ani prowadzący badanie nie wiedzieli, co jest w kapsułce, którą przyjmuje dana osoba (to się ujawnia dopiero podczas analizy, po zakończeniu badania).

Okazało się, że po 3 miesiącach w grupie suplementacji kapsaicyny osoczowe stężenie HDL zwiększyło się o ok. 10%, natomiast zmniejszyło się stężenie triglicerydów oraz białka CRP, świadczącego o toczącym się stanie zapalnym. Świadczy to o korzystnym wpływie ostrej papryki na wskaźniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak HDL i triglicerydy, oraz na przewlekły stan zapalny, który, jak się podejrzewa, może odgrywać kluczową rolę w rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca czy cukrzyca.

Źródło

Nutrients. 2017 Sep 20;9(9). Capsaicin Supplementation Improved Risk Factors of Coronary Heart Disease in Individuals with Low HDL-C Levels. Qin Y, Ran L, Wang J, Yu L, Lang HD, Wang XL, Mi MT, Zhu JD.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s