Sporo z nas ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C

Wyniki badania naukowców z Nowej Zelandii wskazują, że dorośli palący papierosy, osoby otyłe, z cukrzycą typu 2 lub stanem przedcukrzycowym potrzebują więcej witaminy C, niż przyjmują.

Autorzy badania postanowili sprawdzić, jakie stężenie glukozy we krwi mają osoby z różnymi zaburzeniami metabolizmu glukozy. Analizowano aktywność fizyczną uczestników oraz stężenie w osoczu witaminy C, hormonów, lipidów i białka C-reaktywnego (wskaźnika stanu zapalnego). Osoby z cukrzycą miały istotnie niższe stężenia witaminy C niż ci ze stanem przedcukrzycowym, ponadto niedobór witaminy C stwierdzono u osób otyłych, palaczy i dodatkowo, co oczywiste, u osób spożywających mało pokarmów bogatych w witaminę C.

Stan przedcukrzycowy to inaczej stężenie glukozy we krwi na czczo w graniach 100-125 mg/dl. Nie jest jeszcze chorobą, ale uważa się, że świadczy o tym, że dana osoba jest na najlepszej drodze do cukrzycy – o ile nie wprowadzi zdrowej diety i nie zmieni stylu życia.

Jak widać, pewna część populacji ma niedostatek witaminy C – są to palacze, osoby z nadwagą lub otyłością i cukrzycą lub stanem ją poprzedzającym. W kolejnych badaniach należy sprawdzić, czy interwencja żywieniowa polegająca na uzupełnieniu diety w witaminę C zmniejszy ryzyko progresji obserwowanych zaburzeń i rozwoju powikłań, a są one niebagatelne – cukrzyca, choroby serca i naczyń, takie jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, niewydolność serca czy udar.

Źródło

Nutrients. 2017 Sep 9;9(9). Inadequate Vitamin C Status in Prediabetes and Type 2 Diabetes Mellitus: Associations with Glycaemic Control, Obesity, and Smoking. Wilson R, Willis J, Gearry R, Skidmore P, Fleming E, Frampton C, Carr A.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s