Kwas foliowy u osób z nadmiarem homocysteiny: im dłużej, tym lepiej

Suplementacja kwasu foliowego skutecznie zapobiega udarom u osób z nadciśnieniem i hiperhomocysteinemią (czyli nadmiarem we krwi homocysteiny – jest to aminokwas siarkowy, podejrzewany o rolę uszkadzającą naczynia krwionośne). Kwas foliowy zmniejsza u takich osób stężenie homocysteiny oraz korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze, które „dokłada się” do uszkodzenia naczyń i przez to zwiększa ryzyko udaru i zawału serca.

Takie wnioski przynosi najnowsza metaanaliza aż 65 prac naukowych, w których uczestniczyło łącznie 7887 pacjentów. Wiadomo, że leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko udaru. Autorzy omawianej metaanalizy autorzy postawili sobie za cel zbadanie, czy ryzyko to ulega jeszcze większej redukcji, gdy do leczenia nadciśnienia u osób z nadmiarem homocysteiny doda się kwas foliowy (o którym wiadomo z kolei, że skutecznie zmniejsza poziom homocysteiny).

Jak wykazano, suplementacja kwasu foliowego zmniejszyła – czego oczekiwano – stężenie homocysteiny, ale także zredukowała ryzyko udaru i innych chorób o podobnym mechanizmie, tzw. mózgowych incydentów naczyniowych, o prawie 13%. Co więcej, lepsze efekty obserwowano u osób, które stosowały suplementację kwasu foliowego dłużej niż 12 tygodni (spadek stężenia homocysteiny o 25%).

Źródło

Front Pharmacol. 2017 Aug 31;8:585. A Meta-Analysis of Folic Acid in Combination with Anti-Hypertension Drugs in Patients with Hypertension and Hyperhomocysteinemia. Wang WW, Wang XS, Zhang ZR, He JC, Xie CL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s