Suplementacja probiotyków i prebiotyków zwalnia postęp choroby nerek

Probiotyki i prebiotyki dodane do diety niskobiałkowej hamują postęp uszkodzenia nerek u osób z przewlekłą chorobą nerek. 

Badanie, które przyniosło takie wnioski, trwało rok. Uczestniczyło w nim 24 pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, ale niewymagających dializ, których podzielono losowo na dwie grupy: w obu stosowano dietę niskobiałkową, ale w jednej dodawano suplementację prebiotyków i probiotyków (3 tabletki dziennie przez 6 miesięcy). Po zakończeniu badania porównano wskaźnik przesączania kłębuszkowego, czyli eGFR – ważny parametr oceniający, ile krwi są w stanie nerki skutecznie przefiltrować w ciągu minuty (im ten wskaźnik mniejszy, tym większe uszkodzenie nerek i tym większe „zatrucie” organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii, nieusuniętymi przez nerki; w przewlekłej chorobie nerek wskaźnik ten powoli i nieubłaganie maleje, aż w końcu nerka przestaje pracować, i konieczne są dializy).

Jak się okazało, w grupie, która otrzymywała suplementację, wolniej zmniejszał się wskaźnik eGFR, czyli choroba postępowała wolniej. Takie działanie przynosi tym chorym liczne korzyści, nie tylko wydłuża czas życia bez konieczności dializ, ale i hamuje postęp miażdżycy oraz innych zaburzeń, do których dochodzi w uszkodzeniu nerek. Nerki są bowiem narządem, którego dobra praca jest istotna dla działania najróżniejszych organów, w związku z czym ich niewydolność zaburza działanie całego organizmu.

Medycyna od dawna skupia się na poszukiwaniu metod zwalniania postępu przewlekłej choroby nerek. Omawiane badanie dostarcza przesłanek, że jedną z nich może być suplementacja probiotyków i prebiotyków.

Źródło

Minerva Urol Nefrol. 2016 Apr;68(2):222-6. Influence of prebiotic and probiotic supplementation on the progression of chronic kidney disease. Pavan M.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s