Starsi ludzie z nadciśnieniem mają niedobór antyoksydantów

U starszych osób z właśnie rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym zwiększone są (w porównaniu ze starszymi osobami bez nadciśnienia) wskaźniki stresu oksydacyjnego, a zredukowany poziom wewnętrznych antyoksydantów, chroniących przed wolnymi rodnikami.

Nie wiadomo, czy stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, czy też jest jego skutkiem, wiadomo za to, że jest zjawiskiem niekorzystnym (świadczy o nadmiarze i braku neutralizacji szkodliwych wolnych rodników).

Naukowcy stwierdzili, że u ludzi w starszym wieku z nadciśnieniem zmniejszone jest stężenie kluczowych związków unieszkodliwiających wolne rodniki, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa czy glutation. Obserwowano także nieco zmniejszoną zawartość tlenków azotu w osoczu.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą poważną chorobą w starości. Grozi udarem, przyspiesza miażdżycę i w związku z tym zwiększa ryzyko zawału serca, może też niezależnie doprowadzić do niewydolności serca. Coraz więcej danych z badań naukowych wskazuje, że w rozwoju nadciśnienie pewną rolę pełnią wolne rodniki i stres oksydacyjny.

Źródło

J Clin Diagn Res. 2017 Jul;11(7):BC09-BC12. Elevation of Oxidative Stress and Decline in Endogenous Antioxidant Defense in Elderly Individuals with Hypertension.
Naregal GV, Devaranavadagi BB, Patil SG, Aski BS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s