Mózg lubi zieloną herbatę

Zielona herbata korzystnie wpływa na czynność mózgu i psychikę – wynika z przeglądu dostępnych prac naukowych, którego dokonali naukowcy w z Kliniki Psychiatrii i Kliniki Gastroenterologii w Bazylei (Szwajcaria).

Zielona herbata (Camellia sinensis) zmniejsza lęk, poprawia pamięć, zwiększa koncentrację, aktywuje pamięć operacyjną (czyli ilość informacji, którą możemy przetwarzać w danej chwili). Co więcej, nie można tego działania przypisać pojedynczemu składnikowi zielonej herbaty, korzyści wyraźnie wzmacniają się w związku z piciem naparu, podczas gdy przyjmowanie tylko kofeiny lub tylko L-teaniny z zielonej herbaty daje mniejszy efekt.

Zielona herbata jest bogata w związki psychoaktywne, czyli przenikające do mózgu i wpływające na jego funkcję. Tradycyjnie wykorzystywana jest od tysięcy lat jako napój uspokajający, przeciwlękowy, poprawiający nastrój, skuteczność uczenia się i koncentrację w pracy. Najnowszy przegląd badań naukowych potwierdza te właściwości.

Źródło

Phytomedicine. 2017 Oct 15;34:26-37. Green tea effects on cognition, mood and human brain function: A systematic review. Mancini E, Beglinger C, Drewe J, Zanchi D, Lang UE, Borgwardt S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s