Witamina D chroni przed nadciśnieniem i białkomoczem w ciąży

Suplementacja witaminy D u ciężarnych chroni może chronić przed rozwojem stanu przedrzucawkowego w okresie ciąży.  Stan ten zwiększa ryzyko niekorzystnego przebiegu ciąży i nawet jej utraty, a polega na łącznym występowaniu nadciśnienia tętniczego i białkomoczu po 20 tygodniu ciąży.

Przeprowadzono badanie, w którym ciężarne podzielono losowo na dwie grupy: jedna (72 kobiety) przyjmowała suplementację witaminy D, druga (70 kobiet) otrzymywała placebo i służyła jako grupa kontrolna (żadna z grup nie wiedziała, co przyjmuje). Istotne przy tym jest to, że wszystkie kobiety miały w poprzedniej ciąży stan przedrzucawkowy, co plasuje je w grupie podwyższonego ryzyka tego powikłania w kolejnej ciąży.

Dawka witaminy D wynosiła 50000 IU co 2 tygodnie. Suplementację stosowano aż do 36 tygodnia ciąży. Jak się okazało, w grupie otrzymującej witaminę D ponad dwukrotnie rzadziej stwierdzono stan przedrzucawkowy, co – jak wnioskują autorzy – sugeruje potencjalne wykorzystanie tej witaminy w zapobieganiu nadciśnieniu i białkomoczu u ciężarnych.

Źródło

Obstet Gynecol Int. 2017;2017:8249264. The Effects of Vitamin D Supplement on Prevention of Recurrence of Preeclampsia in Pregnant Women with a History of Preeclampsia. Behjat Sasan S, Zandvakili F, Soufizadeh N, Baybordi E.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s