Witamina C „odblokowuje rozsądek” komórkom białaczkowym

Dwie prace opublikowane prawie równocześnie w ultraprestiżowych czasopismach naukowych – „Nature” oraz „Cell” opisują, w jaki sposób witamina C hamuje rozwój ludzkich komórek białaczkowych. 

Kluczem okazuje się białko TET2 na powierzchni komórek macierzystych i komórek progenitorowych układu krwiotwórczego (są to komórki, których podziały i dojrzewanie tworzą wszystkie komórki krwi, jak makrofagi, granulocyty, limfocyty czy erytrocyty). Mutacja białka TET2 powodująca utratę jego funkcji jest wykrywana m.in. u pacjentów z ostrą białaczką szpikową i wiąże się z hipermetylacją DNA (jest to proces, w którym komórka może „wyłączyć” część genów – po prostu odpowiedni enzym przyłącza reszty metylowe do konkretnego regionu kwasu dezoksyrybonukleinowego).

Wysokie stężenie witaminy C przywraca czynność białka TET2 (co najmniej symuluje jego działanie w komórce), odwraca hipermetylację DNA, przywraca działanie genów zależnych od białka TET i hamuje rozrost komórek białaczkowych. W jednej z omawianych prac do wykazania tego zjawiska posłużyły genetycznie zmodyfikowane myszy, u których „wyłączono” białko TET2 i obserwowano reakcję wszczepionych komórek białaczkowych na wysokie dawki witaminy C. W drugiej wykazano, że witamina C hamuje rozrost ludzkich komórek białaczki, wiążąc się z tym białkiem.

Wygląda zatem, w uproszczeniu, jakby białko TET2 odpowiadało za kontrolę nad dążeniem komórki do rozmnażania się w nieskończoność, a jego działanie było kluczowe dla jej „rozsądku” i działania zgodnego z potrzebami całego organizmu.

Prace te świadczą o sporym postępie w badaniu antynowotworowych właściwości witaminy C. Do wykazania pozostaje wciąż udowodnienie skuteczności tej witaminy (wyższej niż placebo) po podaniu ludziom z chorobą nowotworową w warunkach rygorystycznych badań naukowych.

Źródła

Cell. 2017 Sep 7;170(6):1079-1095.e20. Restoration of TET2 Function Blocks Aberrant Self-Renewal and Leukemia Progression. Cimmino L, Dolgalev I, Wang Y, Yoshimi A, Martin GH, Wang J, Ng V, Xia B, Witkowski MT, Mitchell-Flack M, Grillo I, Bakogianni S, Ndiaye-Lobry D, Martín MT, Guillamot M, Banh RS, Xu M, Figueroa ME, Dickins RA, Abdel-Wahab O, Park CY, Tsirigos A, Neel BG, Aifantis I.

Nature. 2017 Sep 6. Leukaemia: Vitamin C regulates stem cells and cancer. Miller PG, Ebert BL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s