Czy cytryniec chiński pomoże w trądziku?

Naukowcy szykują niespodziankę wśród naturalnych remediów na trądzik. Okazuje się, że będą próbować wykorzystać w tym celu działanie schisandryn, związków z grupy lignanów, a występujących w cytryńcu chińskim. 

W rozwoju trądziku młodzieńczego udowodnioną rolę ma mikroorganizm Propionibacterium acnes (lubi zasiedlać owłosioną skórę głowy; jego duże ilości spadające z włosów mają wedle jednej z teorii tłumaczyć szczególnie uporczywy trądzik i dziewcząt i długowłosych młodzieńców). Schisandryny z cytryńca (wyróżnia się trzy schisandryny, o różnej mocy: A, B i C) mają działanie przeciwzapalne, ale nie próbowano ich jeszcze wykorzystać w trądziku. Póki co, naukowcy sprawdzili ich wpływ na komórki zapalne zaktywowane antygenami sprawcy trądziku, czyli Propionibacterium acnes. Schisandryny okazały się hamować aktywację tych komórek na poziomie molekularnym, co może przełożyć się na złagodzenie skórnych objawów trądziku (u podstaw których leży wszak reakcja zapalna), i jak wskazują autorzy – nawet na opracowanie ze schisandryn zupełnie nowych leków na trądzik. 

 

Źródło

Inflammation. 2017 Sep 5. Comparative Effects of Schisandrin A, B, and C on Acne-Related Inflammation. Guo M, An F, Wei X, Hong M, Lu Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s