Suplementacja kwasu foliowego i cynku to lepsze parametry nasienia

U mężczyzn przyjmujących doustnie kwas foliowy i cynk lepsze są takie parametry nasienia jak koncentracja plemników lub ich morfologia – wynika z analizy sześciu badań z udziałem mężczyzn z suboptymalnymi parametrami nasienia.

W analizie oceniono zbiorczo dane na temat suplementacji, parametrów nasienia i stężeń hormonów u uczestników sześciu badań przeprowadzonych w latach 1966-2016. Jak się okazało, u mężczyzn przyjmujących kwas foliowy istotnie wyższa była koncentracja plemników, a u tych którzy dodatkowo suplementowali cynk, także lepsza była morfologia plemników. Nie odnotowano wpływu tych substancji na stężenie testosteronu czy inhibiny.

Komentarz

Parametry nasienia są podstawowym badaniem w diagnostyce par, które mają problemy z zajściem w ciążę. W połowie przypadków (mniej więcej) przyczyna tego leży bowiem po stronie mężczyzny. Jak widać, parametry nasienia można poprawić prostymi zmianami stylu życia (ważna jest rezygnacja z palenia tytoniu i alkoholu!), w tym przypadku zwraca uwagę suplementacja cynku i kwasu foliowego; ten ostatni dzięki prasie kolorowej powszechnie kojarzony jest z dobrobytem płodu, mało natomiast się mówi o jego znaczeniu w niepłodności męskiej.

Źródło

Urol J. 2017 Aug 29;14(5):4069-4078. The Effect of Folate and Folate Plus Zinc Supplementation on Endocrine Parameters and Sperm Characteristics in Sub-Fertile Men: A Systematic Review and Meta-Analysis. Irani M, Amirian M, Sadeghi R, Lez JL, Latifnejad Roudsari R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s