Witamina C powiązana z niższym ryzykiem śmierci

Im wyższe spożycie witaminy C, tym mniejsze ryzyko, że dana osoba umrze z powodu choroby układu krążenia – brzmi konkluzja badania Seguimiento Universidad de Navarra (SUN), w którym przez 11 obserwowano blisko 13, 5 tys. osób.

Uczestnikami badania byli absolwenci hiszpańskich uniwersytetów, u których co 2 lata przeprowadzano szczegółową ocenę diety w celu ustalenia ilości spożywanej witaminy C (zarówno w pożywieniu, jak i w suplementach), wartości kalorycznej posiłków oraz ilości błonnika w diecie. Celem głównym była ocena, jak na częstość chorób serca i naczyń i umieralność z ich powodu wpływa sama witamina C, po wykluczeniu, że za wyniki odpowiada równoczesne duże spożycie błonnika lub po prostu niskokaloryczna dieta, zwłaszcza śródziemnomorska.

Za incydenty choroby układu krążenia przyjęto zawał serca, udar oraz śmierć z jakiejkolwiek przyczyny o podłożu sercowo-naczyniowym. Analiza wskazała, że gdy wyeliminowano wpływ kaloryczności diety i błonnika, ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w grupie o najwyższym spożyciu witaminy C było o 70 proc. mniejsze w porównaniu z grupą przyjmującą najmniejsze ilości tej witaminy.

Źródło:

Nutrients. 2017 Aug 29;9(9). Vitamin C Intake is Inversely Associated with Cardiovascular Mortality in a Cohort of Spanish Graduates: the SUN Project. Martín-Calvo N, Martínez-González MÁ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s