Czosnek źródłem substancji hamujących rozwój komórek rakowych

Substancje uzyskane metodą inżynierii chemicznej z allicyny, organicznego związku siarki pochodzącego z czosnku, okazały się skutecznie hamować rozwój ludzkich komórek raka piersi. 

Badanie – w randze eksperymentu laboratoryjnego – przeprowadzili naukowcy z Politechniki w Sydney (Australia). Ich celem było sprawdzenie, czy pochodne allicyny mają potencjał dla przemysłu farmakologicznego, stale poszukującego nowych substancji skutecznych w leczeniu nowotworów. Sama bowiem allicyna czosnkowa jest niestabilna i trudna do uzyskania w czystej postaci farmakologicznej.

Jak się okazało, z 22 sprawdzanych związków aż siedem wykazywało działanie antyproliferacyjne nawet większe niż allicyna – również w stosunku do komórek opornych na chemioterapię. Zaobserwowano zatrzymywanie podziałów komórek rakowych, apoptozę i zaburzenie oddychania komórkowego na poziomie mitochondriów. Jak podsumowują autorzy, obserwacje te wskazują na potencjał pochodnych związków siarkoorganicznych z czosnku w leczeniu opornych na chemioterapię nowotworów.

Źródło

Acta Pharmacol Sin. 2017 Aug 31. Synthesis and in vitro biological evaluation of thiosulfinate derivatives for the treatment of human multidrug-resistant breast cancer.
Roseblade A, Ung A, Bebawy M.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s