Witamina D zmniejsza ból i ryzyko zakażeń u chorych na nowotwór

U chorych na nowotwór wymagających terapii paliatywnej suplementacja witaminy D zmniejszała ból już po miesiącu stosowania; po 3 miesiącach w grupie przyjmującej witaminę D odnotowano także mniej infekcji.

Celem omawianego badania była ocena, czy witamina D u pacjentów zmniejszy zapotrzebowanie na opioidowe leki przeciwbólowe, poprawi jakość ich życia i wpłynie na ryzyko zakażeń.

W badaniu uczestniczyło 39 pacjentów ze stężeniem witaminy D <75 nmol/l, którym podawano witaminę D w dawce 4000 j./dobę, a ich wyniki porównywano z uzyskanymi od 39 pacjentów z grupy kontrolnej (byli to pacjenci tego samego oddziału, z podobną chorobą, ale niestosujący suplementacji witaminą D). Analizowano dane dotyczące dawki leków opioidowych i stosowania antybiotyków, a jakość życia i wpływ objawów choroby oceniano za pomocą skali Edmonton Symptom Assessment Scale (ESAS).

Po miesiącu w grupie witaminy D stwierdzono zmniejszone zapotrzebowanie na fentanyl (silny lek opioidowy, często stosowany w bólach nowotworowych) – o 46 μg/h w porównaniu z grupą kontrolną. Po 3 miesiącach różnica ta wzrosła do 91 μg/h. Także jakość życia uległa poprawie już po miesiącu suplementacji witaminy D. Po 3 miesiącach w grupie otrzymującej witaminę D zużycie antybiotyków było o 26 proc. mniejsze.

Nie stwierdzono przy tym istotnych działań niepożądanych witaminy D. Autorzy planują przeprowadzenie jeszcze większego badania oceniającego skuteczność witaminy D w grupie osób z ciężką chorobą nowotworową.

Źródło

PLoS One. 2017 Aug 31;12(8):e0184208. Vitamin D supplementation to palliative cancer patients shows positive effects on pain and infections-Results from a matched case-control study. Helde-Frankling M, Höijer J, Bergqvist J, Björkhem-Bergman L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s