Koenzym Q10 może zmieniać nasilenie przewlekłego stanu zapalnego

Koenzym Q10 istotnie zmniejsza stężenie prozapalnej interleukiny 6 (IL6) i wykazuje trend w kierunku zmniejszania białka C-reaktywnego (CRP). 

Z analizy 7 badań klinicznych z użyciem koenzymu Q wynika, że substancja ta może wpływać na markery nasilenia przewlekłego stanu zapalnego. Koenzym Q10 zmniejszał istotnie stężenie interleukiny 6 o średnio 0,72 pg/dl i niezależnie od dawki, ale zależnie od czasu podawania zmniejszał stężenie CRP (nie udało się jednak uzyskać istotności statystycznej dla tej obserwacji).

Jak podsumowują autorzy, obserwacje te sugerują, że suplementacja koenzymu Q10 prawdopodobnie zmniejsza nasilenie utajonego przewlekłego stanu zapalnego.

CRP to jedno z białek ostrej fazy, tj. takich, których wytwarzanie zmienia się w stanie zapalnym. Jego przewlekle zwiększone stężenie świadczy o toczącym się w organizmie zapaleniu, często utajonym (objawy mogą pojawić się dopiero po wielu latach).

IL6 to białko wydzielane przez komórki układu odpornościowego, które silnie pobudza rozwój zapalenia. Jej podniesienie stężenie również może świadczyć o tlącym się stanie zapalnym.

Przewlekły stan zapalny jest stosunkowo nowym odkryciem medycyny, intensywnie badanym i podejrzewanym o udział w rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, jak miażdżyca, cukrzyca, nowotwory, otępienie alzheimerowskie i in. Stąd też intensywnie badana idea wykorzystania przeciwutleniaczy w zapobieganiu licznym chorobom (substancje te przeciwdziałają niekorzystnym, komórkowym i molekularnym skutkom stanu zapalnego).

Źródło

Pharmacol Res. 2017 Aug 25. Effects of Coenzyme Q10 supplementation on plasma C-reactive protein concentrations: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Mazidi M, Kengne AP, Banach M; Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration Group.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s