Witamina D zabezpiecza przed zimowo-wiosennym rzutem SM

Analiza historii chorób 40 chorych na stwardnienie rozsiane (SM), pacjentów przychodni neurologicznej niemieckiego ośrodka Neurozentrum Peine w Dolnej Saksonii sugeruje, że suplementacja witaminą D może zmniejszać ryzyko nawrotu choroby w okresie późnej zimy i wczesnej wiosny.

Autorzy badania zidentyfikowali pacjentów, w przypadku których dostępne były dane o przebiegu choroby co najmniej 6 miesięcy przed i po rozpoczęciu suplementacji witaminy D. Chorym ze stwardnieniem rozsianym, zgodnie z zasadą przyjęta w tej przychodni, zalecano suplementację witaminy D w dawce 20 tys. Następnie obliczono roczną częstość rzutów stwardnienia rozsianego i liczbę rzutów w każdym kwartale, i porównano z danymi o suplementacji oraz intensywnością promieniowania UVB.

W okresie przed suplementacją witaminy D u pacjentów stwierdzono silną korelację między intensywnością UVB a stężeniem witaminy D we krwi i w związku z tym sezonowe wahania jej stężenia (największa intensywność promieniowania UVB przypada na miesiące letnie i tylko w tych miesiącach stężenie to przekraczało zalecany poziom 50 nmol/l). Po rozpoczęciu suplementacji witaminy D wahania zaniknęły i stężenie witaminy D utrzymywało się na prawidłowym poziomie niezależnie od UVB.

Po rozpoczęciu suplementacji witaminy D zmniejszyła się roczna częstość nawrotów, przy czym istotny spadek częstości ponownych rzutów SM odnotowano tylko w jednym w okresie – od stycznia do marca. Zdaniem autorów, odpowiada za to suplementacja witaminy D po okresie letnim, a przesunięcie efektu w czasie jest najprawdopodobniej wynikiem powolnego metabolizmu tej witaminy.  Niedobór witaminy D narastający w okresie jesienno-zimowym mógłby w ten sposób wywoływać rzut SM w początkach kolejnego roku.

Źródło:

Brain Behav. 2017 Jul 11;7(8):e00761. Vitamin D supplementation differentially affects seasonal multiple sclerosis disease activity. Miclea A, Miclea M, Pistor M, Hoepner A, Chan A, Hoepner R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s