Kora sosny łagodzi ból stawów

W pracy podsumowującej działanie wyciągu z kory sosny u pacjentów z łagodną postacią choroby zwyrodnieniowej stawów prof. Peter Jörg Rohdewald z niemieckiego Institute of Pharmaceutical and Medicinal Chemistry w Monachium wskazuje, że w trzech badaniach klinicznych obserwowano jego skuteczność na następujących polach:

  • zmniejszenie nasilenia bólu o ok. 40%;
  • zmniejszenie sztywności o ok. 35%;
  • ponad dwukrotne wydłużenie dystansu możliwego do jednorazowego przejścia (do prawie 200 m);
  • prawie trzykrotne zmniejszenie punktacji w skali oceniającej nasilenie negatywnych odczuć.

 

Co więcej, u osób stosujących wyciąg z kory sosny zapotrzebowanie na niesteroidowe leki przeciwzapalne zmalało o ok. 60%, czemu towarzyszyło podobnego stopnia zmniejszenie częstości działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Także ilość dni spędzonych w szpitalu zmniejszyła się o 60%.

Wyciąg z kory sosny działa przeciwzapalnie dzięki dużej zawartości licznych związków z grupy fenoli, silnych przeciwutleniaczy. Dla przykładu, katechina ulega w jelicie grubym konwersji do metabolitu, który w badaniach in vitro wykazywał dwukrotnie większą aktywność niż steryd hydrokortyzon. W krwinkach ochotników stwierdzono aktywnie transportowane związki przeciwzapalne, a osocze wykazywało właściwości hamujące cyklooksygenazę, kluczowy enzym hamowany przez leki z grupy NLPZ.

Jak podaje autor, wyciąg z kory sosny ma właściwości chrondroprotekcyjne, co może leżeć u podłoża korzystnych działań u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, u których uszkodzenie chrząstki stawowej jest jedną z głównych patologii prowadzących do poważnego ograniczenia funkcjonowania.

 

Źródło

J Med Food. 2017 Aug 24. Review on Sustained Relief of Osteoarthritis Symptoms with a Proprietary Extract from Pine Bark, Pycnogenol. Rohdewald PJ.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s