Resweratrol poprawia sen i stan wątroby

Resweratrol poprawił jakość snu u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) leczonych peginterferonem i rybawiryną; są to silne leki przeciwwirusowe, które mogą zaburzać sen, podobnie zresztą jak sama choroba.

W badaniu wzięło udział 60 pacjentów z WZW, z których połowa oprócz standardowego leczenia otrzymywała resweratrol w dawce 19,8 mg/24 h. U blisko 3/4 występowały zaburzenia snu.

Jakość życia oceniano za pomocą kilku kwestionariuszy:

  • General Health Questionnaire (GHQ) do oceny objawów somatycznych, lęku, bezsenności i ciężkiej depresji;
  • Profile of Mood States (POMS) oraz Pittsburgh Sleep Quality Inventory (PSQI) do oceny jakości snu;
  • Pittsburgh Sleep Quality Inventory (PSQI) oceniającego takie obszary jak napięcie, depresja, gniew, zmęczenie, wigor i zmieszanie;
  • Epworth Sleepiness Scale (ESS) do oceny nasilenia senności w ciągu dnia.

 

W grupie otrzymującej reseratrol stwierdzono istotną poprawę jakości życia oraz mniejsze zaburzenia snu. Autorzy wnioskują, że za ten korzystny pozytywny wpływ na nastrój i sen może odpowiadać przeciwzapalne działanie resweratrolu.

Co jednak jeszcze ciekawsze, w grupie otrzymującej resweratrol istotnie poprawiły się parametry funkcji wątroby (AST, ALT, γGT), wskaźniki stanu zapalnego (CRP, TNFα i IL6) oraz obraz wątroby w biopsji (nasilenie włóknienia i stłuszczenia). Suplementacja resweratrolem poprawiała odpowiedź wirusologiczną w porównaniu ze standardowym leczenie. Jak widać, efekt resweratrolu był znacznie szerszy niż pierwotnie zakładany.

Wirusowe zapalenie wątroby i leczenie interferonem usposabiają do depresji, drażliwości, zaburzeń snu i zaburzeń lękowych. Dodatkowo sama choroba powoduje przewlekłe zmęczenie, które wraz z powyższymi zaburzeniami silnie pogarsza komfort życia pacjentów. Resweratrol może korzystnie wpływać nie tylko na stan psychiczny tych pacjentów, ale i na stan wątroby.

Źródło

Nutrients. 2017 Aug 18;9(8). Resveratrol in Hepatitis C Patients Treated with Pegylated-Interferon-α-2b and Ribavirin Reduces Sleep Disturbance. Pennisi M, Bertino G, Gagliano C, Malaguarnera M, Bella R, Borzì AM, Madeddu R, Drago F, Malaguarnera G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s