Yerba mate pomaga spalać tłuszcz podczas wysiłku

Yerba mate wywiera istotny wpływ metaboliczny podczas 30-minutowego treningu na poziomie odpowiadającym maksymalnemu wykorzystaniu tłuszczów oraz hamuje apetyt i poprawia nastrój bezpośrednio po takim wysiłku.

W badaniu wzięły udział zdrowe kobiety między 18 a 40 r.ż., nieprzyjmujące leków i regularnie aktywne fizyczne (więcej niż 150 min tygodniowo). Yerba mate podawano im na początku 2-godzinnego okresu wypoczynku poprzedzającego 30-minutowy trening, podczas którego mierzono liczne parametry metaboliczne. Trening był prowadzony z intensywnością odpowiadającą indywidualnemu punktowi przecięcia metabolizmu tłuszczów i węglowodanów (crossover point).

Jak się okazało, yerba mate zwiększyła o ok. 25% spalanie tkanki tłuszczowej, przy czym największa różnica była widoczna po 20 i 25 minutach. Zaobserwowano też korzystny wpływ yerba mate na liczne elementy nastroju, zwłaszcza zwiększenie koncentracji i energii życiowej. Yerba mate zmniejszała też apetyt, zarówno w ocenie własnej uczestniczek, jak i oceniany wielkością posiłków spożywanych po treningu.

Yerba mate nie wpływała na odczucie zmęczenia, co zdaniem autorów ma duże znaczenie dla przestrzegania reżimu treningowego przygotowanego z myślą o utracie wagi lub poprawy wyników sportowych. Jest to także pierwsze badanie wykazujące wpływ yerba mate na powysiłkowe zahamowanie apetytu u ludzi.

Crossover point to intensywność wysiłku, przy której spalanie węglowodanów przekracza spalanie tłuszczów – w trakcie treningów o małej intensywności spalane są przede wszystkim tłuszcze, natomiast w trakcie treningów o dużej intensywności wykorzystywane są przede wszystkim węglowodany (np. glikogen).

Źródło

Nutrients. 2017 Aug 15;9(8). Yerba Maté (Ilex paraguariensis) Metabolic, Satiety, and Mood State Effects at Rest and during Prolonged Exercise. Alkhatib A, Atcheson R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s