Wąkrotka azjatycka i wyciąg z sosny korzystne w miażdżycy

Wąkrotka azjatycka w dawce 450 mg/24 h w połączeniu z wyciągiem z kory sosny poprawiły parametry blaszki miażdżycowej oraz zmniejszyły zawartość wolnych rodników w osoczu.

W badaniu wzięło udział 79 osób z blaszkami miażdżycowymi w tętnicy szyjnej i udowej, które obserwowano za pomocą badań ultrasonograficznych przez 6 miesięcy. Część uczestników otrzymywała standardowe leczenie kardiologiczne, a druga część dodatkowo suplementację z wąkrotki azjatyckiej i wyciąg z kory sosny. Po 6 miesiącach w grupie z suplementami poprawiła się (w stosunku do pozostałych uczestników) echogeniczność (czyli obraz ultrasonograficzny) blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej, zmniejszyła się ich wysokość i długość (ich poprawa nazywana jest przez lekarzy „stabilizacją blaszki miażdżycowej”). Zmniejszyła się też liczba blaszek miażdżycowych. Dodatkowo pod wpływem suplementów nastąpił większy spadek ilości wolnych rodników (które z kolei wiąże się z rozwojem miażdżycy).

Komentarz na temat roli wąkrotki azjatyckiej i wyciągu z sosny w stabilizacji blaszek miażdżycowych

Stabilizacja blaszki miażdżycowej w tętnicy szyjnej i udowej jest korzystnym zjawiskiem. Po pierwsze, blaszki te, umiejscowione w dużych tętnicach, pozwalają  przypuszczać, jak zachowują się blaszki obecne w innych naczyniach, np. wieńcowych. Z kolei parametry stabilności blaszek można uznać za wskaźniki, „jak chętnie” blaszki miażdżycowe w organizmie będą ulegać pękaniu lub erozji, co z kolei bezpośrednio prowadzi do takich skutków jak choćby zawał serca czy udar; blaszki stabilne pękają znacznie rzadziej niż niestabilne, przez co stan chorego uważa się za bezpieczniejszy pod względem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu w bliskiej perspektywie.

Bardzo ciekawa jest obserwacja o zmniejszeniu się liczby blaszek miażdżycowych pod wpływem suplementacji. Taki efekt znany jest od niedawna i osiąga się go najsilniejszymi statynami (lekami przeciwcholesterolowymi). Warto poczekać, czy zostanie potwierdzony w innych badaniach, bo podawane suplementy charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, co potwierdzono również w omawianej pracy.

Źródło

Int J Angiol. 2017 Jun;26(2):95-101. Variations in Echogenicity in Carotid and Femoral Atherosclerotic Plaques with Pycnogenol + Centella Asiatica Supplementation.
Belcaro G, Cornelli U.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s