Wyciąg z kory sosny najlepszy w leczeniu żylaków

Wyciąg z kory sosny okazał się mieć wiele zalet w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków. Badacze z Włoch porównali, jak zmieni się stan mikrokrążenia tkankowego, nasilenie objawów i objętość nóg po zastosowaniu różnych preparatów. Badano wyciąg z kory sosny, oxerutynę (półsyntetyczna pochodna rutyny), skojarzenie tych substancji, a także diosminę z hesperydyną, escynę, wyciąg z winogron, wyciąg z borówki. Ich skuteczność porównywano z aktualnym standardem leczenia niewydolności żylnej, czyli pończochami uciskowymi.

Wyciąg z sosny (sam lub w skojarzeniu z oxerutyną) okazał się najlepszy pod względem zmniejszania obrzęku, parestezji (nieprzyjemnych odczuć skórnych), poprawy innych objawów, przepływu krwi w skórze, dostarczania tlenu do tkanek, redukcji stresu oksydacyjnego. Co ciekawe, pod wieloma względami wyciąg z sosny miał działanie porównywalne lub nawet lepsze niż pończochy uciskowe, które z jednej strony są aktualnym standardem leczenia niewydolności żylnej, ale z drugiej, są niekomfortowe i przez to niechętnie stosowane przez pacjentów, zwłaszcza w upalne dni.

 

Źródło

Int J Angiol. 2017 Sep;26(3):170-178. Management of Varicose Veins and Chronic Venous Insufficiency in a Comparative Registry with Nine Venoactive Products in Comparison with Stockings. Belcaro G, Dugall M, Luzzi R, Corsi M, Ledda A, Ricci A, Pellegrini L, Cesarone MR, Hosoi M, Errichi BM, Cornelli U, Cotellese R, Agus G, Feragalli B.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s