Yerba mate chroni przed rakiem piersi

Częste picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi – odkryli endokrynolodzy i onkolodzy z Uniwersytetu w Montevideo (Urugwaj), którzy postanowili sprawdzić, czy pojawiające się hipotezy o przeciwnowotworowym działaniu yerba mate znajdą potwierdzenie w badaniu porównującym 572 kobiety z rakiem piersi i 889 kobiety bez żadnych zmian w gruczole piersiowym.

Okazało się, że duże spożycie yerba mate wykazywało związek z mniejszym ryzykiem raka piersi wśród kobiet z grupy dużego ryzyka, czyli z dużą życiową ekspozycją na estrogeny (m.in. wczesna miesiączka, późna menopauza, brak ciąż, krótkie karmienie piersią) oraz w grupie stosującej wysokokaloryczną dietę. Efekty te autorzy tłumaczą działaniem antyoksydacyjnym yerba mate oraz hamowaniem aromatazy czyli enzymu odpowiadającego za tworzenie estrogenów (u kobiet otyłych po menopauzie estrogeny są tworzone przez aromatazę w tkance tłuszczowej, co może odpowiadać za ochronny wpływ yerba mate uwidoczniony w grupie z wysokokaloryczną dietą).

Rak piersi jest stale na liście najczęstszych nowotworów u kobiet i wykazano, że ryzyko jego rozwoju zwiększają m.in. długa ekspozycja na estrogeny, nadwaga po menopauzie oraz dieta zawierająca nadmiar kwasów omega-6 i niedostateczną ilość kwasów omega-3.

Źródło:
Asian Pac J Cancer Prev. 2017 Apr 1;18(4):941-948. ‘Mate’ Intake, Hormone-Based Risk Factors and Breast Cancer: a Case-Control Study. Ronco AL, Espinosa E, Calderon JM, Lasalvia- Galante E, De Rosa A, Sanchez G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s